Polské dny sblíží Plzeňany s Poláky. Zájemci se dočkají dvou výstav nebo filmů

Polské dny ukážou Čechům historii našeho severního souseda. V rámci ní i česko-polské vztahy nebo život Židů v 16. století. Zdroj: Polský institut

  Plzeň
  16.09. - 08.10.2019 23:55

Polské dny zamíří do Plzně už podruhé. Výstavy, hudba a film ukážou zájemcům bohatou polskou historii, česko-polské vztahy, nebo zatáhnou do života Židů v 16. století.

Plzeňané mají možnost seznámit se s polskou kulturou a historií na Polských dnech, které se uskuteční od 16. září do 8. října před budovou radnice na náměstí Republiky a ve Staré synagoze. Bude se totiž jednat o dvě výstavy.

„Může se zdát, že z Plzně je to do Polska daleko. Ve skutečnosti však mají Češi a Poláci k sobě blíž, a to i díky společné nedávné historii. Našimi aktivitami v rámci Polských dnů v Plzni se snažíme tu pocitovou vzdálenost Plzně od Polska zmírnit a ukázat Plzeňanům malý zlomek z bohatého kulturního dění současného Polska,“ řekl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Před radnicí zájemci zhlédnou historii česko-polských vztahů v uplynulém půlstoletí. Ukáže se zde i kooperace disidentských organizací obou zemí v 70. a 80. letech 20. století.

Ve Staré synagoze se návštěvníci ponoří do historie ještě hlouběji. Výstava s názvem ‚Po-lin. Židé v republice mnoha národů‘ bude věnovaná polských Židům a jejich životě na území polsko-litevské republiky v 16. až 18. století.

„Přibližuje různé aspekty života zdejší židovské komunity. Vedle školství a samosprávy se dotýká i architektury, diferenciace židovských náboženských proudů nebo legendy o příchodu Židů do Polska,“ přiblížila Eva Barborková, mluvčí města.

Na druhém ročníku Polských dnů čeká na návštěvníky také filmová tvorba nebo hudební vystoupení. Diváci tak mohou zhlédnout v Měšťanské besedě filmy Juliusz, Útěk, Carte Blanche a Milost.

Na festival naváže 20. a 21. září knižní veletrh Svět knihy Plzeň v Depo2015, kde se bude prezentovat polská literatura v Česku. Překlady knih z polštiny do češtiny budou nabízet vydavatelé například Kosmas, Host a další.

Program:

 16. 9. / 17:00 / Stará synagoga

Zahájení výstav Po-lin. Židé v republice mnoha národů a Refleksy utraconego świata / Odrazy ztraceného světa

Výstavy potrvají do 13. 10.

Promítání dokumentárního filmu Poslední klezmer

• 19. 9.–25. 10. / náměstí Republiky

Venkovní výstava sPOLeCZně: Půl století polsko-českých vztahů

• 20. 9. / 19:00 / Pivovar Plzeňský Prazdroj – návštěvnické centrum

Jazzový koncert v rámci zahájení Světa knihy Plzeň

Štěpánka Balcarová Sextet & Małgorzata Hutek: Life and Happiness of Julian Tuwim

Kompletní program Polských dnů v Plzni je k dispozici na internetových stránkách Polského institutu v Praze www.polskyinstitut.cz.

Autor: Pinková Lucie

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: