FOTO: Zima ani déšť neodradily 70 tisíc lidí před návštěvou Slavností svobody: Díky, Ameriko!Vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! za účasti především amerických a belgických válečných veteránů a velvyslanců obou zemí a dalších hostů ukončil Slavnosti svobody v Plzni. Zdroj: Magistrát města Plzeň  Plzeň
  06.05.2019

Vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! za účasti především amerických a belgických válečných veteránů a velvyslanců obou zemí a dalších hostů ukončil v pondělí čtyřdenní Slavnosti svobody v Plzni. Od pátku 3. května do pondělí 6. května je navštívilo zhruba 70 tisíc lidí, a to i přes chladné a nepříznivé počasí.

„Počasí nám úplně nepřálo, půl dne dokonce pršelo a bylo chladno. Navzdory tomu byla návštěvnost veliká. To ukazuje, že odkaz svobody a osvobození je stále velmi silný. Jsem spokojen. Je to pro mě v roce třicátého výročí sametové revoluce velká radost a také symbolická facka těm, kteří tvrdí, že se po roce 1989 nic nezměnilo a že je to pořád stejné. Tady v Plzni to tak vůbec není, desetiletí komunistických lží jsou zapomenuta. Lidé si chtějí svobodu a demokracii aktivně připomínat,“ zhodnotil akci primátor Plzně Martin Baxa.

„Srdce nám radostí poskočí, když vidíme, že tu můžete žít svobodně a volně, což jste po dlouhou dobu nemohli. To je naše odměna. Ani v temných dobách v letech 1948 až do listopadu 1989 jsme ve vás nikdy neztratili víru, pořád jsme věřili, protože jsme věděli, jací jsou tu lidé. Znali jsme vaše rodiče, prarodiče, praprarodiče a věděli jsme, že vyznávají stejné hodnoty, jaké vyznáváme my. Vnímám demokracii jako něco, co vytváří volnost a svobodu,“ řekl při vzpomínkovém aktu válečný veterán Earl Ingram, jenž letos v září oslaví 97. narozeniny. Do Plzně přišel v květnu 1945 jako voják 2. pěší divize americké armády a po válce působil jako profesionální voják.

Podle Earla Ingrama je nutné nadále předávat dětem a dalším generacím informace o tom, jak se události skutečně děly. „Je nutné se tomu věnovat a nikdy nepolevit, ani jeden jediný den. Každý z nás dospělých, co tu dnes stojíme, rozumí slovům svoboda a volnost. Úkolem je tyto hodnoty uchovat. Přejeme vám, abyste žili ve svobodě a spravedlnosti navždy,“ dodal Earl Ingram.

Právě veteránům patřila i letos hlavní pozornost. Všichni muži, jimž je přes 90 let, měli připravený speciální program. Zúčastnili se řady pietních aktů, besedy se studenty a s veřejností, prohlédli si dobové kempy, jeli v čele Convoy of Liberty a další.

Z úst veteránů zaznívala velmi často slova díků za vřelé přijetí Plzeňany, za to, že si město stále připomíná jejich činy. „Děkujeme vám za vaši milou pohostinnost a vaše upřímné přátelství, které nám projevujete každý rok, když se sem vracíme. Vážíme si toho,“ shodli se veteráni.

Konvoj svobody

Z programu Slavností svobody byl letos stejně jako v minulých letech největší zájem o přehlídku historických vojenských vozidel Convoy of Liberty, již si v neděli nenechalo ujít kolem 17 tisíc lidí.  V obležení byly také dobové vojenské kempy, velký ohlas sklízely i akce doprovodného programu.

Oslavy, při nichž na pořádek dohlíželo několik stovek městských a státních policistů, se obešly bez větších problémů a incidentů. „Dobrovolných hasičů bylo zapojeno téměř sto, městských policistů nad rámec služby každý den navíc 60,“ řekl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně.

Podle ředitele plzeňských policistů Michala Krejbicha bylo během slavností nasazeno nad rámec běžné služby za všechny čtyři dny 250 policistů.

Už nyní se Plzeň začíná připravovat na květen 2020, kdy si velkolepým programem připomene 75 let od osvobození.


Autor: ) ( red

Místo události: Americká 818/2,Plzeň

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: