FOTO: V Normandii umírali za svobodu i Češi. V Arromanches mají novou pamětní desku

V Arromanches v Normandii odhalili Češi novou pamětní desku. Zdroj: Magistrát města Plzně

07.06.2019
Pětasedmdesát let od vylodění v Normandii doprovází oslavy, i vzpomínky. Jejich zhmotněním je i umístění nové pamětní desky, kterou v pátek dopoledne odhalili v Arromanches v Normandii zástupci plzeňské radnice spolu s českým velvyslancem ve Francii Petrem Drulákem i zástupci prefektury Calvados a města Arromanches.

Desku pořídila plzeňská radnice z podnětu Tomáše Hájka - Higginse a jeho Kombinovaného oddílu, který spolupracuje na Slavnostech svobody v Plzni a reprezentuje právě Československou samostatnou obrněnou brigádu. 

„Vyjadřujeme tím velkou úctu československým vojákům, kteří se dobrovolně zapojili do boje proti nacismu. Naplnili tím odkaz masarykovského Československa a přispěli k ukončení nacistické hrůzovlády nad českými zeměmi,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa. 

Brigáda byla součástí britských vojsk v rámci spojeneckých armád a zasloužila se o obléhání města Dunquerque. Deska je umístěna v Muzeu vylodění v Arromanches, které se věnuje i památce československých vojáků. Po odhalení následovalo setkání plzeňských zástupců na radnici města Arromanches. 

„Odhalení pamětní desky bylo pro mě velmi emotivní. Když si představím, kolik zmařených lidských životů stálo opětovné nabytí naší svobody,“ řekla plzeňská radní Lucie Kantorová. „Zde, když vidíme na vlastní oči zbytky uměle vytvořeného přístavu, smekáme před úsilím, odhodláním a vytrvalostí našich osvoboditelů,“ shodli se Lucie Kantorová, Vlastimil Gola a Michal Vozobule. 

Přítomna ceremonii byla také čestná stráž Armády České republiky, čestná stráž členů Kombinovaného oddílu v dobových uniformách s knězem Janem Beránkem, zástupci Military Car Clubu z Plzně a zástupci Liberation Route Europe, jejíž je město Plzeň členem. 

Zástupci města Plzně se v Normandii účastní více akcí. Dne 6. června byli přítomni na pietním aktu na Utah Beach. „Měl jsem zcela mimořádnou příležitost být součástí oslav 75. výročí vylodění v Normandii. V rámci hlavního pietního aktu na Utah Beach jsem za město Plzeň položením květin vyjádřil úctu hrdinům, kteří přes nezměrné riziko přišli osvobodit Evropu. Někteří z nich bohužel v Normandii padli, jiní pak došli až do Plzně. Bez přehánění to byl opravdu nezapomenutelný zážitek,“ uvedl náměstek Michal Vozobule.

„Letošní oslavy 75. výročí vylodění spojenců v Normandii navštíví statisíce návštěvníků z celého světa, pro něž je v 17 muzeích a turistických cílech připravena i pozvánka do Plzně na Slavnosti svobody 2020 ve formě propagačních materiálů,“ přiblížila vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová. 

Oslavy v Normandii jsou také cílem tisíců českých návštěvníků, ale i řady klubů vojenské historie. Plzeň na nich reprezentují členové Military Car Clubu pod vedením Rudolfa Bayera, Československou samostatnou obrněnou brigádu představují členové Kombinovaného oddílu pod vedením Tomáše Hájka. 


Autor: ) ( red

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Bolevák a Ostende v novém. Přibudou stromy i lavičky, pláž bude větší

  11.07.2019
  Stále více vyhledávaná rekreační oblast u plzeňských Boleveckých rybníků se má změnit. Komfortnější podmínky...

  OBRAZEM: Nový most pro tramvaje váží 350 tun a sune se po kolejích na místo určení

  02.07.2019
  Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý...

  Nepopulárním "botičkám" v Plzni odzvonilo. Kdo nezaplatí parkování, dostane obsílku

  27.06.2019
  Zóna placeného stání A v Plzni se na čas promění na místo testování nového projektu. Ten zruší nasazování...

  FOTO: Oprava hlavního tahu v Plzni se protáhne. A s ní i komplikace v dopravě

  25.06.2019
  Podle původních plánů se měli nejen řidiči 30. června dočkat částečného zprůjezdnění Studentské ulice...

  FOTO: Palubní deska uvěznila kotě, mladá žena si neporadila, tak zavolala strážníky

  12.06.2019
  K neobvyklému zásahu spěchali plzenští strážníci, které přivolala mladá žena. Do palubní desky v autě...

  Výstava popisuje cestu spojenců od vylodění v Normandii až do Plzně. Řada exponátů pochází z bojišť 2. světové války

  06.06.2019
  U příležitosti 75. výročí vylodění spojenců v Normandii je v Plzni znovu k vidění výstava připomínající...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: