Ze střechy bývalého sídla KSČ v Plzni zmizí rudá hvězda. Třicet let po pádu komunismu 05. 11. 2019

Dlouhých třicet let od pádu komunismu zmizí ze střechy někdejšího sídla komunistické strany v Plzni rudá hvězda. Ta sice po revoluci "padla" a z ulice nebyla viditelná, na leteckých snímcích však i nadále připomíná dobu minulou. Teď, k výročí třiceti let od pádu komunismu, však zmizí definitivně.

Plzeň se definitivně zbaví rudé pěticípé hvězdy, která se v 80. letech minulého století tyčila na budově tehdejšího Krajského výboru Komunistické strany Československa na Americké 42 a po sametové revoluci zůstala ležet na střeše objektu.

„Sametová revoluce rudou hvězdu, tedy symbol, s nímž je ztotožňován komunismus, zneviditelnila tak, že zůstal na střeše budovy ležet do doby, než jej objevily nové technologie. Každý uživatel Google Maps si jej může prohlédnout, když hledá tuto konkrétní adresu. Třicáté výročí listopadových událostí je jedinečnou příležitostí, jak se s pozůstatkem komunistické éry navždy vypořádat. Pomůže nám s tím Michal Caban, v jehož umělecké režii se hvězdy neopakovatelným způsobem navždy zbavíme,“ uvedl Martin Baxa, primátor města Plzně.

Funkcionalistická budova bývalého sídla KV KSČ na Americké 42, která není v současné době využívána, se při příležitosti 30. výročí od 14. do 17. listopadu mimořádně otevře veřejnosti.

Pěticípá hvězda pak ze střechy budovy slavnostně zmizí 17. listopadu o půl šesté večer. Program bude součást celodenního projektu Cesta svobody, jímž si město připomene 30. výročí pádu totalitního režimu.

Tento den poukáže celkem 13 míst v centru Plzně různou formou na události roku 1989. Půjde o debaty s přímými účastníky tehdejších akcí, koncertní vystoupení, procházku českým divadelním a hudebním uměním, výstavy, vzpomínková setkání, umělecké instalace i naučně zábavnou soutěž pro děti školního věku a jejich rodiče.

Více o programu naleznete zde. 


Autor: Michal KolaříkVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: