Loučení šampiona. Plzeň hostí poslední zápas Filipa Jíchy, nejlepšího z nejlepších

13.06.2018
Být aspoň jednou nejlepší na světě, to je sen snad každého sportovce. Filipu Jíchovi se splnil. Legendární český házenkář se dočkal v lednu roku 2011 házenkářské nesmrtelnosti. O sedm let později se s kariérou loučí. V milované Plzni odehraje svůj poslední zápas.

Filip Jícha v minulosti oblékal dres světových házenkářských velkoklubů. I díky tomu se pyšní mnoha vybojovanými trofejemi. FOTO: filipjicha.com

Když se v České republice řekne slovo „házená“, většina lidí si ho spojí se jménem Filipa Jíchy. Těžko byste hledali větší personu svého sportu, než je právě tenhle fenomén ze západních Čech. Jenže všechno krásné jednou končí. Platí to také o kariéře házenkářské ikony.

Poslední zápas Filipa Jíchy bude hostit sportovní koloseum západních Čech - plzeňský zimní stadion. A nejen organizátoři doufají, že se do posledního místa zaplní. Větší hala na západě není.

„Varianta, že by ten zápas proběhl jinde než v mém rodném městě, absolutně nepřicházela v úvahu,“ uvedl sám Filip Jícha.

Kdyby se Jícha narodil v sousedním Německu, zřejmě by byl stejnou ikonou, jakou je v Česku například Jaromír Jágr. Tak moc populárním sportem tam házená je. O to více si vážil toho, když mohl přestoupit do THW Kiel, s nímž jsou spojeny nejslavnější okamžiky jeho bohaté kariéry.

Ani přestup do katalánské Barcelony ale nebyl krokem zpět. Jen dokreslil, čeho všeho tenhle házenkářský velikán dosáhl.

Dvakrát vyhrál Ligu mistrů, k tomu přidal sedm mistrovských titulů v Německu. Pětkrát nad hlavu pozvedl trofej za výhru německého poháru. Třikrát se radoval ze zisku superpoháru. A především se stal nejlepším házenkářem světa pro rok 2010. Když 13. ledna roku 2011 toto ocenění získal, stal se pro házenkářský svět nesmrtelným.

Nezapomenutelnou má být i plzeňská rozlučka. Takovou plejádu házenkářských osobností v této zemi ještě nikdo nikdy neviděl.

Do Plzně dorazí světové hvězdy Thierry Omeyer, Daniel Narcisse, Gudjon Valur Sigurdson, Stefan Lövgren, Kim Andersson, Kiril Lazarov, Peter Gentzel, Dominik Klein, Marcus Ahlm, Víctor Tomás či Raul de Troise.

České barvy budou zastupovat Jan Filip, Karel Nocar, Daniel Kubeš či Petr Štochl.

„Hned jsme si všichni řekli, že to nemíníme odchodit. Je to můj poslední zápas a všichni se vynasnažíme, aby měl co nejvyšší kvalitu. Jistě, drsné souboje a fauly asi fanoušci neuvidí, ale házenou na nejvyšší úrovni určitě ano,“ prohlásil Jícha v rozhovoru pro server iDnes.

Utkání odstartuje v sobotu 16. června v 17.30 na plzeňském zimním stadionu. Vstupenky v cenovém rozmezí 90 až 180 korun lze koupit na tomto portálu.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program. Ten bude hostit nově zrekonstruovaný areál DEPO2015 (Presslova 14), kde vyroste fanzóna. Přístupná bude od 11 do 16 hodin. Vstup do ní bude zdarma. Dospělí i děti si budou moct vyzkoušet řadu zajímavých házenkářských aktivit. Probíhat zde bude i výstava Jíchových trofejí a ve 13.30 také autogramiáda tohoto plzeňského rodáka a jeho spoluhráčů.

Autor: Jindra Petr

Místo události: Štefánikovo náměstí 1,Plzeň

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: V plzeňské zoo se narodilo mládě buvolce běločelého, schovává se ve stáji

  22.06.2018
  Nový přírůstek dělá radost v plzeňské zoo, kde se narodil sameček buvolce běločelého. Ten je už sedmým...

  FOTO: Přestavba za 140 milionů promění plzeňský bazén na moderní aquapark

  21.06.2018
  Na zhruba 140 milionů korun vyjde celkem kompletní přestavba plzeňského plaveckého bazénu. Ve dvou etapách...

  Plzeň otevřela Jumparenu. Na trampolínách skáčou děti i dospělí

  20.06.2018
  Venkovní trampolíny se těší čím dál větší oblibě. Plzeňané si je teď mohou vyzkoušet na pláži Ostende...

  Dvojitý "šlofík" na záchytce. Opilci v Plzni jeden pobyt očividně nestačil

  18.06.2018
  Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky? V případě opilce z Plzně by platilo spíš na stejnou záchytku. Strážníci...

  Odešel král Filip I. Tohle je splněný sen, rozplývala se házenkářská ikona Jícha

  16.06.2018
  Těžko si lze představit emotivnější utkání. Více než pět tisíc diváků přihlíželo poslednímu zápasu házenkáře...

  Žena nalezla v Plzni peněženku, bylo v ní přes šest tisíc. Poctivě ji vrátila

  15.06.2018
  Na služebnu Městské policie Plzeň Lochotín přinesla ve čtvrtek v podvečer Plzeňanka peněženku, kterou...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: