Smrk, jedle nebo douglaska? Plzeň hledá letošní vánoční stromJaký vánoční strom ozdobí centrum Plzně letos? Ten pravý symbol Vánoc radnice teprve hledá. Zdroj: Archiv City.cz  Plzeň
  08.08.2019

Za skoro pět měsíců budou Vánoce. A v Plzni už nyní hledají svůj vánoční strom pro náměstí Republiky. Radnice proto vyzývá Plzeňany k akci - ti mohou sami navrhnout strom, který se stane symbolem letošních vánoc v Plzni.

Smrk, jedle nebo douglaska, výška třináct až patnáct metrů, pravidelný kuželovitý tvar s neprosychajícími větvemi. To jsou kritéria pro letošní vánoční strom v Plzni, který má stát na náměstí Republiky. Město nyní vyzývá své obyvatele, aby se porozhlédli po svých zahradách. Pokud chtějí v nejbližší době odstranit strom, který odpovídá kritériím, mohou jej nabídnout městu jako „ten pravý“, vánoční.

„Důležitým kritériem pro výběr je také přístupnost pro jeřáb a nákladní auto,“ řekl Richard Havelka, vedoucí Úsek lesů zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Avšak ne každý strom, který vypadá hezky na zahrádce, je vhodný pro náměstí. Po poražení je totiž nutné prozkoumat i stav stromu, zda není napadený hnilobou nebo jinak poškozený. Proto město vyzývá všechny své a okolní obyvatele, aby mělo záložní varianty.

„Plzeň by si měla najít svůj vánoční strom na svém území, případně v blízkém okolí,“ dodal Havelka.

Nabídku s adresou pozemku a kontaktem na majitele, dopravní přístupností pro jeřáb a nákladní auto, případně i s fotografií, je možné posílat na Správu veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, Plzeň, 301 00, nebo na e-mailovou adresu: svsinfo@plzen.eu.

V posledních letech vánoční stromy města pocházely ze soukromých zahrad Plzeňanů i městských pozemků. „Loni to byla douglaska tisolistá ze soukromé zahrady ze Slovan, předloni smrk z městského pozemku v sídlišti Skvrňany a o rok dříve douglaska tisolistá, která rostla v Radobyčicích, a to rovněž na pozemku města,“ dodal Havelka.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: