Řidičák má letos vyměnit 269 tisíc lidí. Těm, co to nestihnou, hrozí pokuta

Řidičům se s procházející platnosti vyměňuje řidičský průkaz zdarma. První žadatelé za něj zaplatí 200 korun stejně jako ti, kterým byl odcizen, kteří jej ztratili, žádají o změnu údajů, nebo rozšiřují oprávnění. Zdroj: Ilustrační foto

08.09.2019
Řidičský průkaz má letos vyměnit 269 tisíc řidičů. Těm zbývá do konce kalendářního roku čtyři měsíce, přičemž žádost je možné podat tři měsíce před koncem platnosti. Třeba jen v Plzni mělo letos měnit řidičák pět tisíc šoférů.

Téměř 270 tisícům řidičů v celém Česku letos končí desetiletá platnost řidičského průkazu, do konce roku jich zbývá vyměnit ještě přes pět tisíc.

Řídit s prošlým řidičákem se řidičům nevyplatí. Jde totiž o přestupek, za který si policisté na místě naúčtují dva tisíce korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

Průkaz si mohou řidiči vyměnit již na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností a ne pouze v místě trvalého bydliště, jak tomu bylo v minulosti. S průkazem s končící platností musí žadatel donést také průkaz totožnosti řidiče. Fotografii od loňského července nosit nemusí, úředník na přepážce vyrobí digitální fotografii. Výměna dokladu je zdarma.

Třeba v Plzeňském kraji letos mělo měnit 16 tisíc řidičů, v působnosti Magistrátu města Plzně 5083 řidičů. Plzeňský Odbor registru vozidel a řidičů proto vyzývá, aby s výměnou průkazu lidé neotáleli. Žádost je možné podat tři měsíce před jeho končící platností, přičemž do konce kalendářního roku zbývají čtyři měsíce.

„Odbor registru vozidel a řidičů Magistrátu města Plzně je schopen odbavit až dva tisíce klientů za měsíc. Nicméně ze zkušeností, které s obdobnými akcemi máme, si dovolujeme odpovědné řidiče, kterým končí platnost řidičského průkazu, požádat, aby výměnu dokladu nenechávali až na konec kalendářního roku a přišli včas,“ řekl Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„V případě, že občanovi již platnost řidičského průkazu propadla, lze o výměnu požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. Pokud řidič využije vydání nového řidičského průkazu v expresním termínu do pěti dnů, přijde ho výměna na 700 korun,“ dodal vedoucí magistrátního odboru registru vozidel a řidičů Jiří Marek.

Za úplně první řidičský průkaz, odcizený, ztracený, při změně údajů nebo s rozšířeným oprávněním zaplatí řidiči 200 korun.

„Klienti mají možnost se dopředu objednat na magistrátní odbor registru vozidel a řidičů na konkrétní den a čas přes aplikaci Úřad bez čekání, a tím se vyhnout čekání ve frontě u přepážek,“ doporučil Marek.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Kovy v Plzni mají svůj kontejner. Město rozšířilo škálu tříděných odpadů

  23.08.2019
  Plzeň po městě rozmístilo osm nových kontejnerů na kovy. Lidé tak mohou nasbírat víc, jak loňských 400...

  FOTO: Secesní kavárně se vrátí dávný šmrnc. Provoní ji kávy z celého světa

  09.08.2019
  Secesní kavárnu Měšťanské besedy v Plzni, která je od roku 1994 kulturní památkou, čekají úpravy. Rekonstrukce...

  Smrk, jedle nebo douglaska? Plzeň hledá letošní vánoční strom

  08.08.2019
  Za skoro pět měsíců budou Vánoce. A v Plzni už nyní hledají svůj vánoční strom pro náměstí Republiky....

  FOTO: Bolevák a Ostende v novém. Přibudou stromy i lavičky, pláž bude větší

  11.07.2019
  Stále více vyhledávaná rekreační oblast u plzeňských Boleveckých rybníků se má změnit. Komfortnější podmínky...

  OBRAZEM: Nový most pro tramvaje váží 350 tun a sune se po kolejích na místo určení

  02.07.2019
  Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý...

  Nepopulárním "botičkám" v Plzni odzvonilo. Kdo nezaplatí parkování, dostane obsílku

  27.06.2019
  Zóna placeného stání A v Plzni se na čas promění na místo testování nového projektu. Ten zruší nasazování...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: