Řidičák má letos vyměnit 269 tisíc lidí. Těm, co to nestihnou, hrozí pokuta  Plzeň
  08.09.2019

Řidičský průkaz má letos vyměnit 269 tisíc řidičů. Těm zbývá do konce kalendářního roku čtyři měsíce, přičemž žádost je možné podat tři měsíce před koncem platnosti. Třeba jen v Plzni mělo letos měnit řidičák pět tisíc šoférů.

Téměř 270 tisícům řidičů v celém Česku letos končí desetiletá platnost řidičského průkazu, do konce roku jich zbývá vyměnit ještě přes pět tisíc.

Řídit s prošlým řidičákem se řidičům nevyplatí. Jde totiž o přestupek, za který si policisté na místě naúčtují dva tisíce korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

Průkaz si mohou řidiči vyměnit již na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností a ne pouze v místě trvalého bydliště, jak tomu bylo v minulosti. S průkazem s končící platností musí žadatel donést také průkaz totožnosti řidiče. Fotografii od loňského července nosit nemusí, úředník na přepážce vyrobí digitální fotografii. Výměna dokladu je zdarma.

Třeba v Plzeňském kraji letos mělo měnit 16 tisíc řidičů, v působnosti Magistrátu města Plzně 5083 řidičů. Plzeňský Odbor registru vozidel a řidičů proto vyzývá, aby s výměnou průkazu lidé neotáleli. Žádost je možné podat tři měsíce před jeho končící platností, přičemž do konce kalendářního roku zbývají čtyři měsíce.

„Odbor registru vozidel a řidičů Magistrátu města Plzně je schopen odbavit až dva tisíce klientů za měsíc. Nicméně ze zkušeností, které s obdobnými akcemi máme, si dovolujeme odpovědné řidiče, kterým končí platnost řidičského průkazu, požádat, aby výměnu dokladu nenechávali až na konec kalendářního roku a přišli včas,“ řekl Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„V případě, že občanovi již platnost řidičského průkazu propadla, lze o výměnu požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. Pokud řidič využije vydání nového řidičského průkazu v expresním termínu do pěti dnů, přijde ho výměna na 700 korun,“ dodal vedoucí magistrátního odboru registru vozidel a řidičů Jiří Marek.

Za úplně první řidičský průkaz, odcizený, ztracený, při změně údajů nebo s rozšířeným oprávněním zaplatí řidiči 200 korun.

„Klienti mají možnost se dopředu objednat na magistrátní odbor registru vozidel a řidičů na konkrétní den a čas přes aplikaci Úřad bez čekání, a tím se vyhnout čekání ve frontě u přepážek,“ doporučil Marek.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: