FOTO: Secesní kavárně se vrátí dávný šmrnc. Provoní ji kávy z celého světa

Interiér secesní kavárny Měšťanské besedy projde modernizací. Kulturní památka z roku 1994 však nezmění svůj dobový ráz. Zdroj: Magistrát města Plzeň

09.08.2019
Secesní kavárnu Měšťanské besedy v Plzni, která je od roku 1994 kulturní památkou, čekají úpravy. Rekonstrukce vyleští dobový ráz, ten jí nesebere ani moderní sociální zařízení, nové vybavení či bar s vitrínou.

Kavárna Měšťanské besedy v Plzni změní po patnácti letech svůj vzhled. Návštěvníci budou moci zhodnotit výsledky úprav na podzim. Čeká na ně například moderní sociální zařízení, nová podlaha a vybavení interiéru a bar s vitrínou. Plzeň práce zaplatí 1,5 milionem korun, provozovatel samotné budovy Měšťanská beseda Plzeň 4,2 milionu korun za bar a vnitřní vybavení.

„Vyměníme podlahovou krytinu za velkoformátovou dlažbu s imitací terazzo a zrestaurujeme stávající zdobnou výzdobu interiéru. V přízemí také opravíme elektroinstalaci,“ popsal Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„Základem obměny bude nový bar s vitrínou, kde bude vystaven sortiment čerstvých sladkých dezertů i slaných pochutin, jako jsou open sendviče či zdravé i chutné saláty,“ vysvětlil Ivan Jáchim, jednatel společnosti Měšťanská beseda Plzeň.

Kapacita po úpravách této kulturní památky vzroste. Hosté se posadí k novým stolkům a židlím nebo na čalouněnou lavici a křesílka. Veškeré vybavení by mělo odpovídat dobovému rázu kavárny.

„I po rekonstrukci si nová kavárna Café Beseda zachová dobový styl doplněný o moderní technologie umožňující přípravu široké nabídky nápojů i pokrmů. Hlavním posláním kavárny bude nabízet hostům čerstvé produkty a služby v té nejvyšší kvalitě a přitom v tradičním prostředí,“ dodal Jáchim.

Prostory své poslání nezmění, poslouží návštěvníkům opět jako kavárna. Velká pozornost tedy bude věnována právě kávě. V menu se objeví tradiční espresso nebo výběrová káva z různých zemí světa.

„Vedle špičkového pákového kávovaru budou baristé využívat i moderní způsoby přípravy kávy jako například batch brew, tedy filtrovaná káva,“ řekl za provozovatele kavárny Pavel Kadeřábek.

Budova Měšťanské besedy byla postavená roku 1901 podle návrhu plzeňského architekta Aloise Čenského. Místo, kde kavárna dnes stojí, bylo vytvořené ubouráním poloviny úřední budovy takzvaného Kamerálu, jehož druhá půlka stojí vedle kavárny dodnes. Už od počátku zde sídlí kavárna s výhledem na sad.

„Zatímco exteriér objektu pojal autor ještě v duchu doznívajícího romantického historismu, interiér navrhl již v nově nastupujícím tehdy moderním secesním stylu,“ přiblížil primátor města Martin Baxa.

V interiérech se návštěvníci můžou kochat zdobeným sádrovým stropem, který má vypadat jako dřevěný. V čele kavárny visí dva obrazy od Viktora Olivy s kavárenskou tematikou.

„Prostor kavárny patří k nejhodnotnějším a nejhezčím secesním interiérům v Plzni,“ popsal prostředí Karel Zoch, vedoucí magistrátního odboru památkové péče.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

Místo události: Kavárna Měšťanské besedy,Plzeň

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Smrk, jedle nebo douglaska? Plzeň hledá letošní vánoční strom

  08.08.2019
  Za skoro pět měsíců budou Vánoce. A v Plzni už nyní hledají svůj vánoční strom pro náměstí Republiky....

  FOTO: Bolevák a Ostende v novém. Přibudou stromy i lavičky, pláž bude větší

  11.07.2019
  Stále více vyhledávaná rekreační oblast u plzeňských Boleveckých rybníků se má změnit. Komfortnější podmínky...

  OBRAZEM: Nový most pro tramvaje váží 350 tun a sune se po kolejích na místo určení

  02.07.2019
  Nový 350 tun vážící most, který se stane součástí budované tramvajové trati na Borská pole, začali v úterý...

  Nepopulárním "botičkám" v Plzni odzvonilo. Kdo nezaplatí parkování, dostane obsílku

  27.06.2019
  Zóna placeného stání A v Plzni se na čas promění na místo testování nového projektu. Ten zruší nasazování...

  FOTO: Oprava hlavního tahu v Plzni se protáhne. A s ní i komplikace v dopravě

  25.06.2019
  Podle původních plánů se měli nejen řidiči 30. června dočkat částečného zprůjezdnění Studentské ulice...

  FOTO: Palubní deska uvěznila kotě, mladá žena si neporadila, tak zavolala strážníky

  12.06.2019
  K neobvyklému zásahu spěchali plzenští strážníci, které přivolala mladá žena. Do palubní desky v autě...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: