FOTO: Secesní kavárně se vrátí dávný šmrnc. Provoní ji kávy z celého světaInteriér secesní kavárny Měšťanské besedy projde modernizací. Kulturní památka z roku 1994 však nezmění svůj dobový ráz. Zdroj: Magistrát města Plzeň  Plzeň
  09.08.2019

Secesní kavárnu Měšťanské besedy v Plzni, která je od roku 1994 kulturní památkou, čekají úpravy. Rekonstrukce vyleští dobový ráz, ten jí nesebere ani moderní sociální zařízení, nové vybavení či bar s vitrínou.

Kavárna Měšťanské besedy v Plzni změní po patnácti letech svůj vzhled. Návštěvníci budou moci zhodnotit výsledky úprav na podzim. Čeká na ně například moderní sociální zařízení, nová podlaha a vybavení interiéru a bar s vitrínou. Plzeň práce zaplatí 1,5 milionem korun, provozovatel samotné budovy Měšťanská beseda Plzeň 4,2 milionu korun za bar a vnitřní vybavení.

„Vyměníme podlahovou krytinu za velkoformátovou dlažbu s imitací terazzo a zrestaurujeme stávající zdobnou výzdobu interiéru. V přízemí také opravíme elektroinstalaci,“ popsal Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„Základem obměny bude nový bar s vitrínou, kde bude vystaven sortiment čerstvých sladkých dezertů i slaných pochutin, jako jsou open sendviče či zdravé i chutné saláty,“ vysvětlil Ivan Jáchim, jednatel společnosti Měšťanská beseda Plzeň.

Kapacita po úpravách této kulturní památky vzroste. Hosté se posadí k novým stolkům a židlím nebo na čalouněnou lavici a křesílka. Veškeré vybavení by mělo odpovídat dobovému rázu kavárny.

„I po rekonstrukci si nová kavárna Café Beseda zachová dobový styl doplněný o moderní technologie umožňující přípravu široké nabídky nápojů i pokrmů. Hlavním posláním kavárny bude nabízet hostům čerstvé produkty a služby v té nejvyšší kvalitě a přitom v tradičním prostředí,“ dodal Jáchim.

Prostory své poslání nezmění, poslouží návštěvníkům opět jako kavárna. Velká pozornost tedy bude věnována právě kávě. V menu se objeví tradiční espresso nebo výběrová káva z různých zemí světa.

„Vedle špičkového pákového kávovaru budou baristé využívat i moderní způsoby přípravy kávy jako například batch brew, tedy filtrovaná káva,“ řekl za provozovatele kavárny Pavel Kadeřábek.

Budova Měšťanské besedy byla postavená roku 1901 podle návrhu plzeňského architekta Aloise Čenského. Místo, kde kavárna dnes stojí, bylo vytvořené ubouráním poloviny úřední budovy takzvaného Kamerálu, jehož druhá půlka stojí vedle kavárny dodnes. Už od počátku zde sídlí kavárna s výhledem na sad.

„Zatímco exteriér objektu pojal autor ještě v duchu doznívajícího romantického historismu, interiér navrhl již v nově nastupujícím tehdy moderním secesním stylu,“ přiblížil primátor města Martin Baxa.

V interiérech se návštěvníci můžou kochat zdobeným sádrovým stropem, který má vypadat jako dřevěný. V čele kavárny visí dva obrazy od Viktora Olivy s kavárenskou tematikou.

„Prostor kavárny patří k nejhodnotnějším a nejhezčím secesním interiérům v Plzni,“ popsal prostředí Karel Zoch, vedoucí magistrátního odboru památkové péče.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

Místo události: Kavárna Měšťanské besedy,Plzeň

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: